COLOCVIUL IDENTITATE ŞI CONTINUITATE

postat la 2018-11-29 de lt.col. Blîndu Kati

Anul acesta sărbătorim 100 de ani de la evenimentul politic major al anului 1918: desăvârşirea statului naţional român, realizată prin unirea provinciilor româneşti cu România.

Colocviul CONTINUITATE ŞI IDENTITATE, desfăşurat în şcoala noastră în data de 28 noiembrie, a întregit atmosfera de sărbătoare prin participarea entuziastă a elevilor care prin lucrările prezentate au readus în sufletele noastre sentimentul frumos al apartenenţei, al comuniunii şi al identităţii naţionale. Coordonaţi de membrii Catedrei de pregătire socio-umană şi limbi străine, următorii elevi s-au evidenţiat prin mesaje demne de elevii unei instituţii militare:

• Tănăsoiu Mihai-Florin şi Veselin Florinel-Daniel – clasa 101
  • Ghiţă Andrei-Bogdan şi Orzea Paul-Silviu – clasa 102
  • Geanim Roberto-Alex-Gabriel şi Timoş Adrian-Ilie – clasa 105
  • Petrică Alexandru-Valentin şi Podeanu Silviu-Florentin – clasa 106
  • Lăzărescu Bogdănel-Vasile şi Lazăr Adelin-Ionuţ – clasa 107

O rezonanţă aparte a avut prestaţia tânărului Ion-Amar Panduru, care în spiritul continuităţii şi al tradiţiei a transmis în forma unei doine preluate de la străbunic o lecţie de real patriotism.

Lucrarea Centenarul Marii Uniri, prezentată de eleva clasei 109 Cîrstea Alexandra-Nicoleta la finalul colocviului, a dat o expresie personală manifestării.

LA MULŢI ANI, ROMÂNIA!