Festivalul cultural-artistic al studenţilor şi elevilor din instituţiile de învăţământ ale M.A.I. – ediţia a XIX – a 2017

postat la 2017-05-28 de Mr. Erciulescu Simona

Centrul Cultural al M.A.I. a organizat, în perioada 15-19 mai 2017, la Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi “Petru Rareş” Fălticeni ediţia a XIX-a a „Festivalului cultural-artistic al studenţilor şi elevilor din instituţiile de învăţământ ale M.A.I.”

Concursul s-a desfășurat pe mai multe secțiuni: creaţie originală poezie, muzică uşoară (solist), muzică populară (solist), muzică instrumentală şi muzică folk (solist şi grup).

Din partea Școlii de Subofițeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgășani au participat, sub îndrumarea preotului militar Drăguț Marian, elevii: Vlădușel Florina Andreea (muzică ușoară), Vochescu Elena Andreea (muzică populară), Alioanei Răzvan Dănut Nicolae (creație originală poezie), Bumbar Adelina Mihaela (creație literară poezie), Cămui Marina Nicoleta (creație literară poezie), Ioana Sebastian Andrei (creație originală poezie).

Dincolo de emoțiile trăite la această competiție, acest eveniment a constituit o experiență foarte plăcută, un prilej de valorificare a talentelor și aptitudinilor artistice, iar efortul participanților a fost răsplătit pe măsură.

Premiile obținute reflectă pasiunea elevilor noștri pentru cultură și artă. La secțiunea creație literară poezie, Cămui Marina Nicoleta (anul II) a obținut locul I, Ioana Sebastian Andrei (anul I) locul III iar Bumbar Adelina Mihaela (anul I) mențiune.

Cu cântec, joc și voie bună, elevele Vochescu Elena Andreea (anul I) și Vlădușel Florina Andreea (anul I) au încântat publicul prezent la această manifestare.