Vizita domnişoarei lector Noemi Foubert în şcoala noastră

postat la 2017-05-27 de Mr. Blîndu Kati

În săptămâna 15 – 19.05.2017, Şcoala Militară de Subofiţeri de Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgăşani a fost gazda domnişoarei lector Noemi Foubert, profesor de limba franceză.

Pe parcursul celor cinci zile a desfăşurat cursuri de pregătire la limba franceză cu elevii anului I şi anul al II – lea, grupele care studiază această limbă.

Experienţa a fost benefică pentru ambele părţi: lectorul francez a interacţionat cu tinerii jandarmi şi personalul şcolii, a vizitat câteva obiective turistice din judeţul Vâlcea, iar elevii au intrat în contact cu un vorbitor nativ de limbă franceză.

Mulţumim Ambasadei Franceze la Bucureşti şi Ministerului Afacerilor Externe care an de an asigură continuitatea predării în instituţia noastră într-o limbă străină de circulaţie internaţională.