Valenţele (in)formative ale comunicării – ediţia a VI-a

postat la 2017-05-17 de Lt. col. Drăgușin Sorin

În perioada 12-13. 05. 2017 s-a desfăşurat cea de-a VI-a ediţie a Simpozionului Naţional „Valenţele (in)formative ale comunicării”, eveniment organizat în fiecare an în luna mai a fiecărui an de către Şcoala Militară de Subofiţeri de Jandarmi „Gr. Al. Ghica” Drăgăşani. A fost o ediţie care, deşi, din motive obiective, s-a desfăşurat într-un format mai restrâns, a impresionat prin calitatea lucrărilor prezentate. După prima zi, dedicată sesiunii de comunicări ştiinţifice cu tema „Ordinea publică – provocări, tendinţe, soluţii”, la sediul Bibliotecii municipale s-a desfăşurat concursul dedicat elevilor pe secţiunile deja consacrate. Elevii şcolii noastre, coordonaţi de către lt.col. Drăguşin Sorin, şi beneficiind de sprijinul inimos al unor „colegi mai mari”, plt. adj. Marin Cătălin, plt. maj. Lixandra Aura şi p.c. Preda Valentina, au obţinut rezultate deosebite:

- secţiunea proză scurtă: Lăzăroiu Larisa a obţinut locul I cu „Suflet călător”, Zlate Denisa, locul al II-lea, pentru „Iluzie”;

- secţiunea eseu: Mînzu-Ioniţă Nicoleta, locul I, Alioanei Răzvan, locul al III-lea;

- secţiunea epigramă: Ioana Sebastian, locul I, Zlate Denisa, locul al II-lea;

- secţiunea grafică: Toabeş Octavian, locul I pentru lucrarea „Execută-ţi viciile”, Anca Cătălina, locul al III-lea cu „Violenţa în familie”;

- secţiunea poster: Ion Marius, locul I, Bocşe Florin, locul al II-lea, Lăzăroiu Larisa, locul al III-lea, Baciu Alexandru şi Iacob Eugen, menţiune;

- secţiunea pliant: Bocşe Florin, locul I, Alioanei Răzvan, locul al II-lea;

- secţiunea fotografie: Ioana Sebastian, locul II;

- secţiunea scurtmetraj: filmul „Hoţul”, montat de Bocşe Florin şi Găină Cătălin a obţinut locul I.

Felicitându-i pe toţi participanţii pentru lucrurile frumoase pe care ni le-au împărtăşit cu ocazia acestui eveniment, le adresăm încă de acum invitaţia de a participa şi la ediţiile viitoare ale unei manifestări care a devenit o tradiţie a Şcolii de la Drăgăşani.