Dragobetele sărută fetele

postat la 2017-02-27 de Roman Iulian

În fiecare an artiştii Centrului Cultural al Ministerului Afacerilor Interne vin la Şcoala Militară de Subofiţeri de Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” Drăgăşani pentru a susţine un spectacol cultural -artistic cu ocazia Sărbătorii tradiţionale de Dragobete.

Ne-au încântat cu momente muzicale Ciprian şi Mihaela Istrate, Nicolae Datcu, Bogdan Ioniţă, Dorina Popescu, Mariana Vâlcu, Daniel Frunzăreanu, Rodica Anghelescu, Buc Sorin, Buncianu Alina, Claudiu Bădoi dar şi elevi ai şcolii noastre ca : Marian Barbu, Roxana Popescu, Andreea Vochescu şi Andreea Vlăduşel.

Un grup de dansatori ai Ansamblului artistic "Ciocârlia" au dansat pe ritmuri maramureşene şi munteneşti.

„Lecţia de patriotism” a fost ţinută de Mihaela şi Ciprian Istrate care au intonat cunoscute melodii patriotice spre deliciul elevilor jandarmi.

Doamna comisar şef de poliţie Diana Petrescu, reprezentant şi coorganizator din partea Ministerului Afacerilor Interne a mulţumit comenzii şcolii noastre pentru găzduirea evenimentului şi a promis că va reveni şi cu alte ocazii.

La rândul nostru, domnul locotenent – colonel Cristian Florica, locţiitor al comandantului şcolii, a mulţumit participanţilor dar şi Primăriei mun. Drăgăşani care ne-a pus la dispoziţie o sală adecvată.

Sărbătoarea de Dragobete a ajuns deja o tradiţie la Drăgăşani.